Złoto jest bardzo wdzięcznym tematem wśród inwestorów w obecnych czasach. Szalejące w górę stopy procentowe oraz niepokojące wartości inflacji nie pozostawiają złudzeń – należy jak najlepiej ochronić swoje pieniądze. Wiele osób w tym celu decyduje się na zakup złota.
Jest to dla osób fizycznych bardzo korzystna forma inwestowania, ponieważ przy zakupie prywatnym nie występuje podatek Belki, który jest podatkiem od dochodów kapitałowych. Zakup złota, czy to w postaci sztabek czy monet nie jest obarczony podatkiem VAT. Ciekawostka – w przypadku zakupu srebra na tych samych zasadach należy zapłacić cenę powiększoną o 23% podatek VAT.
Jedyną zasadą jest po zakupie złota trzymanie go minimum 6 miesięcy u siebie. Po tym czasie jego sprzedaż nie obarcza handlującego (osoby prywatnej) żadnym podatkiem od zysku.
Dlaczego nie warto kupować złota na firmę?
Biorąc pod uwagę dość niski podatek CIT (9%) zabawa w zakup złota, aby obniżyć koszty działalności mija się z celem, ponieważ Twój czas także kosztuje. Dodatkowo, jak było wspomniane wyżej, złoto nie jest obarczone podatkiem VAT, co także uniemożliwia świadomą regulację na tym polu.
Umówmy się – kupiłeś złoto na firmę. W jaki sposób przy kontroli uzasadnisz ten zakup? Załóżmy, że zajmujesz się zawodowo produkcją wyrobów drewnianych, wyposażenia do biur. Pierwszym pytaniem kontrolera w takiej sytuacji będzie prześmiewcze: Wypełnia Pan nogi do krzeseł złotem? Tłumaczenie i odkręcanie sytuacji jest w pewien sposób sporym ryzykiem i niepotrzebnym narażeniem się na stres, którego można uniknąć.
Kontynuując temat zakupu złota na wybraną formę działalności – w Polsce do handlu złotem należy posiadać licencję NBP. W sytuacji kiedy przedsiębiorstwo nie posiada takiej licencji nie jest uprawnione do odsprzedaży złota ze swojego majątku. Według prawa grozi za to więzienie, natomiast w praktyce zwykle pozostaje to rozwiązane karami finansowymi. Główne pytanie: W jakim celu robić sobie pod górę?
W sytuacji chęci sprzedaży posiadanego złota przez firmę, mając już licencję NBP, zawsze jest do zapłacenia podatek od sprzedaży. Sprzedając jako działalność musisz działać także jawnie (faktury), co wyklucza możliwość operowania złotem w sposób anonimowy.
Najkorzystniejszym w 2022r. jest zakupienie złota, posiadanie go i sprzedaż jako osoba prywatna. Zmniejsza to pojawienie się możliwości wielu ryzyk i niepotrzebnych sytuacji stresowych.
Interesującą informacją, biorąc pod uwagę, że nikt raczej nie sprzedaje złota wcześniej niż wciągi 6 miesięcy, więc nie jest się obarczonym żadnym podatkiem.