Delegowanie zadań to umiejętność, którą do perfekcji musi opanować każdy, kto chce zostać poważanym liderem. Ale nie chodzi tylko o zrobienie dobrego wrażenia na reszcie zespołu, zależy nam też na pracowaniu optymalnym i szybkim. Kiedy nauczymy się, kto jest, w czym dobry i kiedy może nam pomóc, cały zespół na tym skorzysta, a każdy projekt zostanie szybko i porządnie ukończony bez ryzyka opóźnienia.

Oszczędzasz czas i energię

Kiedy delegujesz zadanie mądrze, możesz oszczędzić sporo czasu. Jeśli w twoim zespole jest ktoś, kto znacznie lepiej radzi sobie z danym zagadnieniem, to możesz poprosić go o zabranie się za nie. W zamian możesz odciążyć go od czegoś, nad czym on sam nie przepada. Do tego oszczędzasz też swoją energię, bo nie robisz rzeczy, które zajmują Ci więcej przez to, że się na nich nie znasz albo nie masz w nich wprawy. Każda osoba mająca zgrany zespół wie, że chodzi w nim przede wszystkim o osiąganie lepszych rezultatów, przy jednoczesnym wykonywaniu dokładnie takiej samej pracy albo nawet jej ograniczaniu.

Zapewnisz sobie fachowo wykonaną robotę

Kiedy oddajesz zadanie komuś innemu, masz szansę na to, że zostanie ono wykonane znacznie lepiej, niż gdybyś Ty się nim zajmował. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w której doskonale znasz swój zespół i wiesz, kto zna się na czym. Im lepsza jest dana osoba, tym szybciej i lepiej wykona powierzone jej zadanie. Delegowanie w takim wypadku ma więc w pierwszej kolejności na celu rozłożenie obowiązków w taki sposób, żeby każdy zajął się tym, co przychodzi mu łatwo i na czym się zna, aby zespół jak najszybciej i jak najlepiej wywiązał się z powierzonych mu obowiązków. W ten sposób tworzymy doskonałą grupę.

Wejdź też na www.informator24.pl, żeby poznać kompleksowe porady biznesowe.

Sprawdzasz swoich pracowników

Jeśli twój zespół dopiero zaczął się budować, to delegowanie zadań może być doskonałą okazją na to, żeby sprawdzić, w czym ktoś jest dobry albo zweryfikować, czy mówią o sobie prawdę. Na rozmowie kwalifikacyjnej bardzo łatwo jest zrobić dobre wrażenie, wystarczy opanować swój stres. Tymczasem w akcji jest już znacznie gorzej, szczególnie jeśli nie ma się do czynienia z prostym zadaniem testowym. Delegowanie zadań pomaga nam więc również dowiedzieć się, czy osoby w naszej drużynie są warte płacy, która jest im wypłacana, a jeśli nie, to co możemy zrobić, żeby nie dopłacać do niekompetentnego pracownika.