Chciałbyś być bogaty? Jasne, odpowie większość ludzi. Wystarczy spojrzeć na kolejki pod kolekturami, gdy tylko pojawia się szansa na kumulację, zerknąć na słupki oglądalności milionerów czy zobaczyć, jak rozpala się giełda, gdy tylko pojawia się na niej nowa spółka. Każdy chciałby być bogaty, pewnie i ty i Kowalski z naprzeciwka i Nowak spod dwójki. To, dlaczego nie jesteś? Co cię blokuje?

1. Nie chcesz być bogaty

Tak, nie mylisz się, tak naprawdę wcale tego nie chcesz. Niestety, żyjemy w kulturze, która ukształtowała nas w sposób, w którym ludzi zamożnych się nie szanuje. W naszych szkołach opowiada się o bohaterach, którzy ruszali z szablami na czołgi, a nie opowiada się o tych, którzy uczciwie pracują i płacą podatki. W Polsce wciąż pokutują stereotypy w stylu: pierwszy milion trzeba ukraść, dorabiają się tylko złodziej e i naciągacze i tak dalej. Ciężko wyjść poza ramy takiego myślenia.

2. Robisz zupełnie nie to, co trzeba

Bywa i tak, że tkwimy przy nudnym zajęciu, w kiepsko płatnej pracy i nie mamy odwagi nic zmienić. To częste, wpadamy w nawyk i choć wiemy, że marnujemy życie i możliwości, nie potrafimy powiedzieć dość. Nie zapominaj, że im dłużej to trwa, tym jest gorzej. Stajesz się znudzony, rozleniwiony, problemy w pracy próbujesz zrekompensować sobie zakupami czy komfortowym wypoczynkiem, ale to pomaga na krótko. Im szybciej zmienisz pracę, tym lepiej dla ciebie.

3. Nie inwestujesz w siebie

Człowiek uczy się przez całe życie, ale pod jednym warunkiem: musi chcieć się uczyć. Nie ma nic gorszego niż stanie w miejscu i brak troski o własny rozwój. Trzeba uczyć się i inwestować, szczególnie w te umiejętności czy kursy, które pomogą ci w budowaniu kariery. Nie zapominaj, jeśli jesteś dobrym fachowcem, zawsze znajdziesz prace i zyskasz środki na utrzymanie.

4. Nie szanujesz czasu

Czas to bezcenna wartość, choć można próbować ocenić, ile jest dla nas wart. Najważniejsze to wiedzieć, ile kosztuje godzina twojego czasu i nauczyć się wykorzystywać każdą z minut w sposób produktywny. Naucz się zarządzać swoim czasem, a osiągniesz sukces.

5. Tracisz czas na niepotrzebnych ludzi

Ludzie, z którymi przebywamy, mają na nas ogromny wpływ. Ci konstruktywni, inteligentni, zaradni po prostu pokazują nam ścieżkę, którą warto podążać. Zdecydowanie gorzej, gdy przebywamy w towarzystwie pesymistów, którzy ściągają nas w dół i przy których nawet nie mamy siły myśleć o rozwinięciu skrzydeł.

6. Jesteś leniwy

Tylko tyle i aż tyle. Po prostu nie każdy jest pracowity i nie każdy ma ochotę się angażować. Bywa tak, że uznajemy, że coś się nam należy, tylko dlatego, że żyjemy, jesteśmy rodzicami czy mieszkamy w Polsce. To taki system, który pozwala na codzienne utrzymanie i nic więcej, a ty wolisz ponarzekać, że masz zbyt mało, niż zabrać się do pracy.

7. Żyjesz dniem dzisiejszym

Jesteś piękny i młody, znakomicie zarabiasz i spełniasz swoje marzenia. W końcu życie jest tylko jedno i zupełnie nie widzisz powodu, byś miał na cokolwiek czekać lub zwlekać z realizowaniem swoich marzeń i zachcianek. Masz zdolność kredytową, więc nic nie blokuje cię przed kupieniem i urządzeniem wielkiego domu i utrzymywaniem dwóch samochodów. Tylko nie myślisz, że nic nie trwa wiecznie, życie bywa przewrotne, a twój majątek zbudowany jest na wielkiej fikcji.